Tisdag den 6 maj kl 17:30– 22:00 välkomnar vi stolt krögaren Emelie Svensson, köksmästare Oscar Steinauer och souschef Wilma Andersson från restaurang Agnes till ett gästspel på Sturehof!
”Det känns fantastiskt roligt att få komma och ”dra gästvagnen” på Sturehof – en restaurang som betyder enormt mycket för oss alla, och kanske särskilt för mig. Jag har varit gäst där i många år, och det är ingen överdrift att säga att jag i princip vuxit upp på Sturehof under mina tre decennier i restaurangvärlden. Sturehof är dessutom en av få restauranger i Stockholm som verkligen känns internationell – med ständig hög kvalitet och puls. Och inte minst är det extra kul eftersom så många vänner och branschkollegor arbetar eller har arbetat där genom åren.” säger Emelie Svensson.
Under kvällen kan du avnjuta en meny med tre små förrätter från Agnes, följt av en huvudrätt och en dessert:
Förrätter:
– “Smörgåstårta” med hummer, grön curry, zucchini & forellrom
– Tartelette med räkor, krabba, grön sparris & tryffel
– Västerbottenkaka med oxtartar, rökt gräddfil & stenbitsrom
Varmrätt: Lammspett Provençale, ramslöksmajonnäs, majrova och kycklingsky
Dessert: Crack-pie
Pris för hela menyn: 550 kr
Till denna meny har Emelie handplockat flera passande röda och vita viner från vår vinkällare som vi erbjuder på glas. Du kan se fram emot en kväll med spännande och njutningsfulla smaker och värme kring matbordet.
Välkommen till en kväll vi längtar efter tillsammans med restaurang Agnes!