thumbnail mobile

Tema-onsdag: Ostron

Välkommen in till Matbaren och matmarknaden för att njuta av denna veckas lyxiga tema: ostron! I Matbaren serveras en ostronplateau med olika sorters tillbehör, och i matmarknaden kan du köpa flera olika sorters ostron samt tillbehör. Vi säljer Fine de Claire-ostron för 12kr st, och du, om du köper 12 st ostron får du ett tillbehör på köpet. Vi ses den 25/10 och njuter av utsökta ostron och sprudlande bubbel.

- Just nu på Sturehof -

Sturehofs kockar och odlare
Onsdag 16/09 - Torsdag 17/09 | Matmarknaden | Sturehofs salonger | Mat
Skördedagar i butiken och matbaren

Den 16–17 september har vi skördedagar i butiken och i matbaren. Våra odlare från vår egen odling vid Ulriksdals Värdshus finns på plats i butiken kl. 13–19. Vi fyller uteserveringen med dagsfärska grönsaker och blommor, välj dina egna favoriter eller passa på att köpa med dig någon av våra färdigpackade grönsakskassar.

Rödvin och råbiff i Sturehofs matbar
Onsdag 14/10 - Torsdag 22/10 | Matbaren | Sturehof Matmarknad | Mat och dryck
Rödvin och råbiff

 Den 14–15 och 21–22 oktober ger vi extra utrymme för rödvin och råbiff på vår meny i matbaren. Vi erbjuder fem olika råbiffar: från klassiska till asiatiska och sydamerikanska smaker, serverade i olika utföranden som tartar, halstrad och tataki. Självklart ackompanjeras rätterna av noggrant utvalda viner av vår personal på plats.