Välkommen till vår matbar! Varje tisdag kl. 16–19 bjuder vi in till AW för att fira att veckan har nått sin mittpunkt. Njut av ostron för 10 kr styck, härlig musik från vår DJ, goda drycker, och bästa små- och mellanrätter tillagade av kockarna i matbaren. Varmt välkommen!
- Just nu på Sturehof -
Östergren Om Östersjön
Lagom till valhelgen så påminner Sturehof om slaget om Östersjön som nu utspelar sig. För er som vill vara mer insatta har Klas Östergren skrivit en text* som enkelt förklarar varför detta slag är viktigt för Sverige.
Skördedagar i butiken och matbaren
Den 16–17 september har vi skördedagar i butiken och i matbaren. Våra odlare från vår egen odling vid Ulriksdals Värdshus finns på plats i butiken kl. 13–19. Vi fyller uteserveringen med dagsfärska grönsaker och blommor, välj dina egna favoriter eller passa på att köpa med dig någon av våra färdigpackade grönsakskassar.
Rödvin och råbiff
Den 14–15 och 21–22 oktober ger vi extra utrymme för rödvin och råbiff på vår meny i matbaren. Vi erbjuder fem olika råbiffar: från klassiska till asiatiska och sydamerikanska smaker, serverade i olika utföranden som tartar, halstrad och tataki. Självklart ackompanjeras rätterna av noggrant utvalda viner av vår personal på plats.
Sturehof x G.A.T – En kväll i Sturehofs salonger
Torsdagen den 15 oktober välkomnar vi G.A.T. till Sturehof för en kväll där två restauranger möts.