I april 2024 introducerade vi en ny tradition på Sturehof – hyllningsdagar, ett initiativ för att hedra personer som har haft en betydande inverkan på svensk gastronomi. Årets hyllningsdagar äger rum den 25–26 mars, och i år vill vi lyfta fram en av de mest inflytelserika kockarna i modern svensk matlagning: Carl Butler (1929–2010).
Carl Butlers resa inom gastronomin började på Hasselbackens restaurangskola, och han fick senare sin praktik under den legendariske Tore Wretman på Riche. Det råder ingen tvekan om att Butler spelade en avgörande roll i att modernisera svensk matlagning. Han var en pionjär i att introducera internationella influenser i det svenska köket och skrev flera kokböcker som blev folkkära. Mest känd är Carl Butlers kokbok (1974), en bok som fanns i många svenska hem och inspirerade en hel generation matälskare.
Vid en tid då svensk matkultur dominerades av traditionell husmanskost, öppnade Carl Butler dörren till det franska och sydeuropeiska köket. Med sina pedagogiska recept och sitt engagemang visade han att god och spännande matlagning inte bara var något för restaurangkök – den hörde lika mycket hemma i vardagsköken.
Nu ser vi fram emot att tillsammans med dig fira hans kulinariska arv. Varmt välkommen att hylla Carl Butler med oss på Sturehof den 25–26 mars!
Ett urplock från menyn, många fler rätter kommer att erbjudas:
Med reservation för eventuella förändringar. Observera att vi inte erbjuder full à la carte-meny under hyllningsdagarna.
Ostsufflé 175 kr
Avokado a la Butler, räkor, blåmögelost och valnötter 155 kr
Strömming som i Nice 175 kr
Biff Butler 595 kr
Fylld lammrullad, fårost och mynta 365 kr
Currypilaff på havskräftor 375 kr
Räkgryta på grekiska 345 kr
Moccaparfait 135 kr